Jak se florbal do zemí českých dostal

Historie florbalu sahá na přelom 60. a 70.let do Švédska ( v současné době po kopané nejrozšířenější sport s členskou základnou přes 120 000 registrovaných hráčů), odkud se rozšířil i do dalších zemí. Dnes Mezinárodní florbalová federace - IFF sdružuje přes 70 států z celého světa. Dynamický vývoj tohoto mladého sportu zasáhl na počátku 90.let také Českou republiku. Díky výměnné stáži mezi studenty pražské VŠE a finské university KY Helsinky bylo sehráno v roce 1984 první přátelské utkání a jako dar obdrželi naši studenti historickou sadu originálních hokejek, s nimiž poté téměř dva roky pravidelně trénovali (Michal Bauer, Petr Chaloupka).

Začalo to ve Finsku
Do České republiky se florbal dostal třemi různými cestami. Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech Finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit.

Švédská inspirace Střešovic
Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se tenkrát začal hrát díky této cestě  ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal.

Florbal pronikl i do Jaroměře a Ostravy
Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992. Rozšíření florbalu za řeku Moravu pak zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval ve firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy. Díky jeho iniciativě byly zanedlouho uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje.

Po neoficiálních kontaktech se zahraničními kluby a „době nadšení" byla založena v roce 1992 Česká florbalová unie, která sjednotila domácí zájemce o florbal, vypracovala a zorganizovala systém ligových soutěží. Ty byly oficiálně zahájeny v roce 1994.

Od „pionýrských začátků" došlo k neuvěřitelnému nárůstu členské základny. V současnosti florbalová unie sdružuje přes 70.000 registrovaných hráčů a každý rok se tento stav zvyšuje. Díky jednoduchosti, rychlosti, technickým kouskům a především dostupnosti si sálový hokej s plastovými hokejkami a děravým míčkem získal obrovské zázemí také na všech stupních škol. Obliba florbalu jde tak daleko, že začíná vytlačovat tradiční míčové hry, což dokazuje i více než 1500 škol zapojených do školních florbalových turnajů. Pár zajímavých florbalových čísel si můžete přečíst tady.


Jaroměřská kronika


Pravěk (1992 - 1998)

V roce 1992 se v Jaroměřské Sokolovně scházel dvakrát týdně na trénink oddíl sálové kopané TJ Sokol Jaroměř. Jednou z kraje roku je navštívil Petr Sýkora, který bydlel ve Švýcarsku a hned začal vyprávět pro jaroměřské o neznámém sportu. Sice po domluvě, přesto však k překvapení všech, přijel v srpnu 1992 do Jaroměře na týdenní soustředění švýcarský florbalový klub UHC Unicorns Mettmensteten vedený právě Petrem Sýkorou. Švýcarští sportovci během svého soustředění vyzvali jaroměřské Sokoly k přátelskému utkání a položili tak možná nevědomky základní kámen něčemu, co trvá dodnes. I Švýcaři zanechali hostitelům florbalové hole (podobně jako při návštěvě finských studentů v Praze v roce 1984), a tak se mohl florbal v Jaroměři dál rozvíjet. V té době ovšem zatím pouze jako doplňkový sport, který si místní přidával ke svému fotbálku. TJ Sokol Jaroměř se v únoru 1993 přihlásil v té době pod již vzniklou Českou florbalovou unii a účastnil se různých republikových turnajů. Tam působil místy odlišně, neboť nejmladšímu hráči v týmu bylo 26 let a nejstaršímu dokonce 48 let! Nejvíce hráči Sokolu kontrastovali s hráči Forzy, kde se věk pohyboval zpravidla mezi sedmnácti a devatenácti roky. Zlom v klubové historii znamenala pozvánka od spřáteleného švýcarského družstva na místní turnaj. Florbalisté Jaroměře se sice nevrátili s vavříny a pohárem, ale vrátili se s novým zápalem a krátce po příjezdu založili oficiální florbalový klub TJ Sokol Jaroměř (3.6. 1993). Hned v roce 1993 se Jaroměř kvalifikovala do prvního ročníku 1.ligy a v ní se Jaroměřští udrželi 3 sezóny. V roce 1995 se do oficiálních soutěží přihlásil dokonce B tým jaroměřského Sokola, který ovšem přežil pouze 1 sezónu a po první generační výměně byl absorbován prvním týmem. V roce 1998 pak jaroměřský tým sestupuje do 3.ligy.

Starověk (1998 - 2007)

Následujících 9 let se družstvo pohybuje ve třetí nejvyšší soutěži, ze které se dvakrát na rok odskočí do soutěže čtvrté. Z ní se ale vždy hned vrací a v sezóně 2005/2006 dokonce ve třetí lize skončí na 3. místě a během sezóny chvílemi pomýšlí i na ligu druhou. O rok později však jaroměřští končí čtvrtí od konce a sestupují opět do čtvrté ligy, kde zažijí své 4 leté prokletí. 
V tomto období se Jaroměř mmj. v sezónách 2000/2001 a 2001/2002 potkává s pozdějšími českými šampióny z Mladé Boleslavi. Ale zatímco v první sezóně s nimi drží krok a společně postupují ze "čtyřky" do "trojky", o rok později už se jejich cesty rozdělí. Boleslavští pokračují ve své krasojízdě směrem nahoru, Jaroměř míří opačným směrem. 
Další významnou novinkou v této části naší historie je účast na zahraničních turnajích. Prvním výjezdem byl turnaj do belgického Aalstu v roce 2003 na tamní Atom Cup. Konečné páté místo bylo tehdy zklamáním, které alespoň částečně kompenzovalo vyhlášení našeho Honzy Prokeše nejlepším gólmanem turnaje. Další zahraniční turnaje na sebe nedaly dlouho čekat a jednalo se už o kapku úspěšnější štace. 2x výlet do Holandska pro nás znamenal dobu stříbrnou (2005 Gasunie Open v Gröningenu a 2006 Amsterdamned) a zajímavé zkušenosti v soubojích s reprezentacemi Nizozemí, či Maďarska. Kovu nejcennějšího jsme se pak dočkali v roce 2007 v Maďarském Veszprému, kde byl navíc nejlepším hráčem turnaje vyhlášen Jirka Novotný. To nejlepší bylo ale v té době ještě před námi. 

Středověk (2007 - 2014)

Novověk ( od roku 2014)